Defne Kadın Kooperatifi, Hatay’ın Defne ilçesinde 2010 yılında bir avuç kadının bir araya gelerek, o dönemde var olan Yeşilpınar Belediyesi’nin tahsis ettiği parselde Sabancı Vakfı’nın finansal desteği ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) katkılarıyla kurulan tesiste üretime başladı.

Kurulduğu günden bu yana kadın istihdamına yönelik birçok girişimde bulunulan kooperatifte zeytin, zeytinyağı, nar ekşisi, çökelek, turşu, elma, portakal, hurma gibi kurutulmuş meyveler, biber ve domates salçaları, doğadan toplanan tıbbi ve aromatik bitkiler gibi yöresel ürün ve lezzetler üretiliyor.

Bu tarımsal üretim Hatay’ın Yayladağı ilçesine bağlı Turfanda Köyü’nde gerçekleştirilmektedir ve ürünler Yeşilpınar Mahallesi’ndeki tesiste işlenip  ‘Defne Dalı’ markası altında satışa sunulmaktadır. Kadınlar ürettikleri ürünleri kooperatife satarak, işletmedeki emekleri karşılığında aldıkları saatlik ücretle kendilerine ekonomik yarar sağlamaktadır.

Bu şekilde 33 kadının ortak olduğu, dışarda ise ortak olmayan birçok kadın üreticinin yer aldığı kooperatif, kırsaldaki dar gelirli kadınları üretime katarak güçlenmelerine katkı sağlamaktadır.

Felsefemiz “Üreten Kadın Güçlüdür” diyerek başladığımız bu yolda, kendi ürünlerimizi üreterek katma değer sağlamaktır